niedziela, 23 lipca 2023

W Hidalgo Amajac (stan Veracruz, Meksyk) natrafiono na sześć pochówków

Oryginalny artykuł: Se encontraron seis entierros en el rescate arqueológico de la escultura de la Joven Gobernante de Amajac II

30 maja 2023 roku, podczas prac brukarskich na ulicy przylegającej do szkoły podstawowej w Hidalgo Amajac (gmina Álamo Temapache, stan Veracruz) znaleziono rzeźbę przedstawiającą młodą władczynię (post: „W stanie Veracruz odkryto drugi wizerunek młodej władczyni”). Jak podaje María Eugenia Maldonado Vite, w usuniętej wówczas ziemi natrafiono na materiał archeologiczny i postanowiono dokładniej przebadać to miejsce. W pierwotnej, nienaruszonej warstwie zachowały się fragmenty ceramiki pochodzące z lat 1100 – 1200. Zarejestrowano też sześć pochówków. Pochówki 1 i 2 znajdowały się obok siebie na głębokości 1-1,20 metra. Ciała zmarłych umieszczone były w pozycji leżącej, na lewym boku. Obie złożone tam osoby miały opiłowane zęby, co było powszechną praktyką wśród Huasteków.

Pochówek 1 i 2 (fot. Maria Eugenia Maldonado Vite)

Pochówki 3, 4 i 5 znajdowały się na głębokości 30-40 centymetrów. Ciała zmarłych umieszczono w pozycji siedzącej i w bardzo ograniczonej przestrzeni, w pobliżu ogrodzenia obecnej szkoły podstawowej i wodociągu. Pochówek 6 okazał się najbardziej znaczący, gdyż został znaleziony dokładnie pod miejscem, w którym wcześniej natrafiono na rzeźbę młodej władczyni. W przeciwieństwie do pozostałych zmarłej osobie towarzyszyły dary ofiarne w postaci trzech naczyń. Szczątki umieszczono w pozycji leżącej, na lewym boku. Naczynia obejmują dzbanek z koszykowym uchwytem i dziobkiem, mały talerz i dużą miskę, które ustawiono za plecami pochowanej osoby. Odpowiadają one czarno-czerwonej ceramice typu Tabuco, charakterystycznej dla tego regionu.

Pochówek 6 (fot. Maria Eugenia Maldonado Vite)

Archeolodzy natrafili też na pozostałości czegoś, co mogło być dawnym paleniskiem. Jak podkreśla María Eugenia Maldonado Vite, zebrany materiał ceramiczny sugeruje, że w czasach prekolumbijskich była to duża osada, zamieszkiwana przez stosunkowo krótki okres i współczesna Tabuco, wczesnej stolicy Tochpan.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz