sobota, 15 lipca 2023

Odkrycie systemu podziemnych komnat i tuneli w Mitli (stan Oaxaca, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Zapotec 'entrance to underworld' discovered under Catholic church in Mexico 

W ramach Projektu Lyobaa grupa badaczy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) i Projektu ARX odkryła złożony system podziemnych komnat i tuneli zbudowany ponad tysiąc lat temu przez Zapoteków, którzy zamieszkiwali ziemie obecnego meksykańskiego stanu Oaxaca. Ukryte wejście do podziemi znajduje się pod Kościołem Świętego Pawła Apostoła w Mitli, położonej 44 km na południowy wschód od stolicy stanu.

Kościół Świętego Pawła Apostoła w Mitli

Kościół ten został wzniesiony przez Hiszpanów, którzy wykorzystali kamienne bloki pochodzące z prekolumbijskich budowli. Zgodnie z przekazami ustnymi, główny ołtarz kościoła został celowo ustawiony nad zapieczętowanym wejściem do rozległego podziemnego labiryntu, należącego do dawnej świątyni Zapoteków zwanej Lyobaa, co oznacza „miejsce spoczynku”. Badacze wykorzystali metody nieinwazyjne, w tym georadar, tomografię elektrooporową i tomografię sejsmiczną, tworząc trójwymiarowy model systemu podziemnych komnat i korytarzy.

Skan tomografii sejsmicznej pokazuje zaznaczone na niebiesko miejsca,
które mogą wskazywać na istnienie podziemnych komnat
(fot. Marco Vigato, Projekt ARX)

Metody te polegają na pomiarze właściwości odbicia fal elektromagnetycznych i sejsmicznych podczas przechodzenia przez różne warstwy podłoża i inny materiał pod ziemią. Szereg urządzeń rozmieszczonych wokół kościoła zarejestrowało informacje o dużej pustej przestrzeni pod głównym ołtarzem i dwoma łączącymi przejściami, wszystkie na głębokości od 5 do 8 metrów. 

Skan georadaru pokazuje schody znajdujące się pod powierzchnią
(fot. Marco Vigato, Projekt ARX)

Jak podaje Marco Vigato z Projektu ARX, nowo odkryte komnaty i tunele bezpośrednio nawiązują do wierzeń dawnych Zapoteków i ich koncepcji świata podziemnego. Tym samym potwierdzają prawdziwość relacji z czasów kolonialnych, wspominających rytuały i ceremonie odprawiane w podziemnych komnatach w Mitli i związane z kultem zmarłych przodków. Chociaż uczeni podejrzewali, że istnieje tam podziemna świątynia, to byli zaskoczeni jej rozmiarami i głębokością. We wrześniu zespół planuje drugi sezon badań geofizycznych i chce skupić się na innych grupach budowli w Mitli. Ma też nadzieję na uzyskanie pozwolenia od władz na kontynuowanie prac w Kościele Świętego Pawła Apostoła. 

Więcej na temat stanowiska archeologicznego Mitla można przeczytać w poście: „Mitla (stan Oaxaca, Meksyk)”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz