Oryginalny artykuł: Descubren restos de casa del asentamiento previo al pueblo de indios de San Miguel Chapultepec
Położone na wysepce u podnóża wzgórza Chapultepec dawne miasto San Miguel zostało stopniowo zrównane z ziemią w ubiegłym stuleciu. Jednak dzięki archeologicznej akcji ratowniczej odzyskano pozostałości domu, będącego częścią prekolumbijskiej osady z XV wieku. Kierująca pracami María de Lourdes López Camacho (z INAH) poinformowała, że stanowią one pierwszy uznany materialny dowód istnienia wioski, która do swego rozwoju wykorzystała jeden z niewielu niezalewowych obszarów tego regionu.
Pozostałości dawnego domu (fot. Mauricio Marat, INAH) |
Fragmenty figurek odkryte podczas wykopalisk (fot. Mauricio Marat, INAH) |
Dzisiejsza aleja Chapultepec w mieście Meksyk była kanałem, którym w czasach prekolumbijskich transportowano towary. Znaleziona podczas wykopalisk ceramika wskazuje, że osada przechodziła największy rozkwit w okresach Azteca III (lata 1403-1507) i Azteca IV (lata 1507-1519), podczas dominacji Mexików. Nie wyklucza się jednak, że mogła powstać wcześniej, za panowania Tepaneków.
Ceramika znaleziona podczas wykopalisk (fot. Mauricio Marat, INAH) |
María de Lourdes López Camacho starała się ocalić pamięć o dawnym mieście, które prawie zawsze jest mylone z kolonią o tej samej nazwie, San Miguel Chapultepec, założoną w czasach porfiriatu. Jej badania dokumentów źródłowych i wykopaliska archeologiczne pozwoliły zlokalizować dawną osadę. Ta część dzisiejszego miasta Meksyk była wykorzystana pod budowę Paseo de la Emperatriz (obecnie Paseo de La Reforma), a w czasach porfiriatu została wchłonięta przez Hacjendę La Teja.
Kodeks Panes-Abellan ukazujący położenie wioski San Miguel Chapultepec (źródło: INAH) |
To nie przypadek, że teren, na którym wzniesiono budynek Departamento de Salubridad e Higiene ma formę nieregularnego trapezu, gdyż niemal w całości pokrywa się z kształtem wysepki, na której znajdowała się dawna osada. Dalsza rozbudowa miasta Meksyk niemal całkowicie pogrzebała pamięć o niej. Na szczęście odkryte pozostałości przywracają jej historyczne znaczenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz