Oryginalny artykuł: Descubren ofrenda de consagración en el Gran Basamento de Tlatelolco
Na terenie stanowiska archeologicznego Tlatelolco w mieście Meksyk archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli depozyt ofiarny złożony ponad 700 lat temu podczas poświęcania rozbudowy Wielkiej Platformy (Gran Basamento), która odgrywała znaczącą rolę w rytuałach dawnych mieszkańców Tlatelolco. Projekt Tlatelolco, który zlecił Eduardo Matos Montezuma rozpoczął się w 1987 roku i jednym z jego celów było porównanie podobieństw i różnic Tlatelolco i Tenochtitlan. Wielka Platforma była badana od 1991 roku i prawdopodobnie odgrywała ona taką samą rolę jak Casa de Aguilas (Dom Orłów) w Tenochtitlan. Była miejscem kultu wojskowej elity Tlatelolco i przypuszczalnie była poświęcona bogu Tezcatlipoca („Dymiące Zwierciadło”).
Gran Basamento w Tlatelolco (fot. INAH) |
Skrzynia z depozytem ofiarnym (fot. Mauricio Marat, INAH) |
Na głębokości 2,80 m wewnątrz skrzyni z depozytem ofiarnym znaleziono 59 ostrzy o długości od 10 do 15 centymetrów oraz siedem noży o podobnej długości, wszystkie wykonane z obsydianu oraz trzy bryłki żywicy kopal, które stanowią świadectwo dawnego rytuału. Jak podaje Francisco Javier Laue Padilla, jest możliwe, że wszystkie ostre przedmioty pochodziły z tego samego źródła, zostały wyrzeźbione w jednym momencie i mogły być użyte przez kapłanów z Tlatelolco podczas aktów samoofiary, odprawionych przed umieszczeniem ich w depozycie ofiarnym.
Obsydianowe ostrza złożone w depozycie (fot. Mauricio Marat, INAH) |
Skrzynia z depozytem ofiarnym może zawierać więcej materiałów, co zostanie potwierdzone w miarę postępu rejestru, który obejmuje rysunki przekrojów i planów na różnych poziomach kontekstu, badanie fotogrametryczne w celu uzyskania trójwymiarowych obrazów znaleziska oraz pobieranie próbek gleby dla rozpoznania związanej z nią materii organicznej. Każdy element depozytu ma duże znaczenie symboliczne, które zostanie przeanalizowane później, gdyż nie wyklucza się związku depozytu ofiarnego z pewnymi bóstwami, takimi jak Tezcatlipoca, jedno z najbardziej złożonych bóstw w panteonie mezoamerykańskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz