sobota, 17 maja 2025

Poćwiartowane czaszki znalezione w Cueva de Sangre w Dos Pilas stanowiły rytualną ofiarę

Oryginalny artykuł: Chopped-up skulls found in Maya 'blood cave' were a ritual offering for a good harvest, archaeologists suggest

Na początku lat 90. XX wieku badania przeprowadzone na terenie stanowiska archeologicznego Dos Pilas w Petén (Gwatemala) ujawniły ponad tuzin jaskiń, z których korzystali Majowie w latach 400 p.n.e.–250 n.e. Jedną z nich była Cueva de Sangre, w której archeolodzy natrafili na setki połamanych ludzkich kości ze śladami obrażeń. Mogły one stanowić świadectwo dawnego rytuału Majów. Wszystko wskazuje na to, że szczątki należą do osób złożonych w ofierze w porze suchej, aby udobruchać boga deszczu. Jak podaje Michele Bleuze (z California State University w Los Angeles), obecnie przeprowadzana jest analiza kości, która może dostarczyć ważnych informacji.

Po prawej stronie: fragment kości czaszki, który został usunięty za pomocą ostrego narzędzia.
Po lewej stronie: rysunek ludzkiej czaszki pokazujący miejsce, z którego pochodzi fragment kości znalezionej w Cueva de Sangre (fotografia i ilustracja: Michele M. Bleuze)

Ellen Fricano (z Western University of Health Sciences w Kalifornii), która badała kości podkreśla, że znajdowały się one na powierzchni, a nie były zakopane, a ich obrażenia sugerują rytualne rozczłonkowanie. Na przykład fragment lewej strony czoła miał ślad sugerujący, że ktoś użył narzędzia ze ściętym ostrzem, na przykład toporka. Podobnie było w przypadku kości biodrowej dziecka, na której natrafiono na podobne nacięcie. Niektóre szczątki ludzkie zostały również ułożone w sposób nieanatomiczny, co wskazuje na rytualny charakter. Na ziemi w jednej części jaskini, znaleziono cztery ułożone na sobie czaszki. Według Ellen Fricano, połączenie obrażeń odkrytych na kościach, duże zagęszczenie szczątków ludzkich w jaskini oraz obecność przedmiotów rytualnych, takich jak czerwona ochra i obsydianowe ostrza, wskazuje na to, że Cueva de Sangre była miejscem dawnego rytualnego składania ofiar przez Majów.

W jaskini Cueva de Sangre archeolodzy odkryli serię ułożonych jedna na drugiej czaszek
(fot.:James E. Brady)

Do Cueva de Sangre można dostać się przez mały otwór, prowadzący do niskiego przejścia, które otwiera się na zbiornik wodny. Zarówno dziś, jak i w przeszłości jaskinia była zalana wodą przez większą część roku i prawdopodobnie dostępna tylko w porze suchej, między marcem a majem. Jednym z ważnych współczesnych rytuałów Majów jest Dzień Świętego Krzyża, który przypada 3 maja, tuż przed nadejściem pory deszczowej. Ludzie odwiedzają wówczas jaskinie, aby modlić się o deszcz i dobre zbiory. Po przeprowadzeniu analizy kości uczeni planują także zbadanie dawnego DNA i izotopów stabilnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz