poniedziałek, 5 maja 2025

Starania o uznanie stanowiska Aklliu Pukara za Narodowe Dziedzictwo Kulturowe Peru

Oryginalny artykuł: Cusco: buscan declaratoria como Patrimonio Cultural de espacio prehispánico Aklliu Pukara 

Władze Cuzco starają się o uznanie stanowiska archeologicznego Aklliu Pukara, pochodzącego z czasów prekolumbijskich, położonego na północ od miasta San Juan w dystrykcie Pomacanchi w prowincji Acomayo, za Narodowe Dziedzictwo Kulturowe. Niedawno zespoły techniczne w Cuzco zebrały informacje planimetryczne i archeologiczne w celu przygotowania dokumentacji technicznej na potrzeby wytyczenia granic i uwzględnienia tego miejsca. 

Stanowisko archeologiczne Aklliu Pukara (fot. Andina)

Aklliu Pukara to trzy naturalne przylądki i stanowisko archeologiczne z okrągłymi, półkolistymi i czworokątnymi ogrodzeniami, kontekstami grobowymi i murem obwodowym odpowiadającym Późnemu Okresowi Przejściowemu (lata 1000-1400) i Horyzontowi Późnemu (lata 1400-1532) kultur Killke i Inków. 

Pozostałości dawnych murów w Aklliu Pukara (fot. Andina)

Zespół, który przeprowadził prace, zidentyfikował też malowidła na skałach wystających ponad powierzchnię ziemi w sąsiedztwie Aklliu Pukara i wygenerował karty identyfikacyjne, dzięki którym stały się one częścią skatalogowanych prekolumbijskich pozostałości w departamencie Cuzco.

Malowidła na skałach w sąsiedztwie Aklliu Pukara (fot. Andina)

Jak podaje kierujący zespołem badawczym archeolog Gilberto Tarco Sánchez, strategiczne położenie, budowa ogrodzeń, obecność muru i odkrycie fragmentów ceramiki sugerują, że ten prekolumbijski ośrodek pełnił zarówno funkcje mieszkalne, jak i wojskowe.

Teren stanowiska archeologicznego Aklliu Pukara (fot. Andina)

Ostatnie prace terenowe przeprowadzono w dniach od 24 do 28 kwietnia, podczas których mieszkańcy miasta San Juan w dystrykcie Pomacanchi w prowincji Acomayo wykazali swoje zainteresowanie i entuzjazm w dążeniu do realizacji deklaracji. Obecnie trwają prace gabinetowe mające na celu przygotowanie dokumentacji technicznej, która zostanie przekazana Ministerstwu Kultury do oceny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz