niedziela, 11 listopada 2018

Kompleksy ceremonialne na pustyni Atakama

Oryginalny artykuł: Ancient Ceremonial Complexes Revealed in World's Driest Desert

Archeolodzy Catherine Perlés z Université Paris Nanterre i Lautario Nuñez z Universidad Católica del Norte w Chile sugerują, że dawne stanowiska na pustyni Atakama, kwitnące tysiące lat temu służyły celom ceremonialnym. Jak podają badacze, aby przetrwać w trudnych warunkach na wyjątkowo suchej pustyni, tamtejsza ludność wykorzystywała tak zwane eko-schronienia, czyli miejsca zapewniające wystarczającą ilość wody, roślin i zwierzyny. Po dotarciu na takie tereny, przybysze postanowili wznieść owe centra, których budowę przypuszczalnie nadzorowali przywódcy religijni. Szczególne wrażenie wywołuje stanowisko pochodzące z lat 1200-500 p.n.e. Wykopaliska prowadzono tam w 2015 roku i natrafiono na zabytki kamienne oraz szczątki 28 dzieci, które pochowano z bogatymi darami ze złota i różnych materiałów pochodzących z rejonu Amazonii i znad wybrzeża Oceanu Spokojnego.

Miejsca pochówków dzieci, którym złożono bogate dary (źródło fot. Antiquity)
W jednym z pochówków znajdowała się misternie zdobiona zawieszka ze złota, a w innym – pozłacana, drewniana głowa sępa z oczami i grzebieniem wykonanymi z zielonego malachitu, które to artefakty datowane są na lata 690-540 p.n.e.

  
Dary znalezione przy szczątkach dwójki dzieci (źródło fot. Antiquity)

Liczne kamienne żarna i moździerze wskazują na przygotowywanie pigmentów (szczególnie czerwonego, wykorzystywanego podczas ceremonii), żywności i napojów, a także środków halucynogennych, przygotowywanych z rośliny Anadenanthera (z rodziny bobowatych), sprowadzanej z nizin północno-wschodniej Argentyny.
Jeden z kamiennych moździerzy (źródło fot. Antiquity)
W odległości około jednego kilometra leży drugie stanowisko archeologiczne, które było badane w 1985 roku. Uważano wówczas, że była to tylko osada. Jednak ponowne badania przeprowadzone przez Catherine Perlés i Lautario Nuñez wykazały, że był to kompleks ceremonialny wzniesiony 5000 lat temu. Żadna z tamtejszych budowli nie miała charakteru mieszkalnego i oba wspominane miejsca są podobne pod względem architektonicznym. Zachowały się tam konstrukcje z dużych, ustawionych pionowo kamiennych płyt, osiągających wysokość do 1,50 m.

Konstrukcje sprzed 5000 lat  wzniesione z pionowych kamiennych bloków
(źródło fot. Antiquity)
Chociaż oba miejsca miały przeznaczenie ceremonialne, uczeni nie są w stanie określić, jakie rytuały mogły być tam odprawiane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz