wtorek, 28 lipca 2020

Odkrycia na wzgórzu Cerro de la Peña (stan Puebla, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Pre-hispanic ruins found on mountaintop

Na wzgórzu Cerro de la Peña (stan Puebla, Meksyk), wznoszącym się na wysokość 1845 m n.p.m., mieszkańcy pobliskiej wioski Santa Cruz Huehuepiaxtla odkryli rzeźbione zabytki, w tym dwie stele i kilka mniejszych kamieni. Jedna ze steli przedstawia postać z przepaską na biodrach, z rogami i szponami.

Stela z wizerunkiem postaci z rogami i szponami
(źródło fot.: BBC News)
Archeolog José Alfredo Arellanes z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), już po wstępnej inspekcji tego stanowiska ustalił, że mogło to być miejsce odprawiania ceremonii, otoczone świątyniami i rezydencjami władców. Wznosiło się tam siedem piramid i boisko do gry w piłkę. Miasto zostało najprawdopodobniej zbudowane przez Zapoteków ponad 1500 lat temu.

Jeden z rzeźbionych kamieni (źródło fot.: BBC News)
Na innych rzeźbionych kamieniach zachowały się wizerunki iguany, orła i kobiety ukazanej pod postacią nietoperza. Zdaniem archeologa, motywy ikonograficzne sugerują, że centrum ceremonialne mogło być związane z kultem boga świata podziemnego.

Jeden z glifów wyrytych na szczycie wzgórza (źródło fot.: BBC News)
Do tej pory natrafiono na 87 glifów wyrytych w kamieniu i znajdujących się na szczycie wzgórza oraz na zboczach północnym i północno-wschodnim. Dalsze prace dostarczą z pewnością więcej informacji na temat tego ciekawego miejsca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz