Oryginalny artykuł: Colabora INAH en la exploración de una ciudad maya sumergida en el lago Atitlán, en Guatemala
W późnym okresie preklasycznym (lata 400 p.n.e. - 250 n.e.) na wyspie na jeziorze Atitlán w Gwatemali wznosiło się miasto Majów ze świątyniami, domami, placami i stelami. W pewnym momencie jednak wyspa została pochłonięta przez wody, a pozostałości dawnego miasta zachowały się na głębokości 12-20 metrów. Już wcześniej prace prowadzili tam archeolodzy z Gwatemali, ale obecnie to zatopione stanowisko stało się celem badań ekspertów nie tylko z Gwatemali, ale i z Meksyku, Belgii, Francji, Hiszpanii i Argentyny.
Pozostałości dawnego miasta Majów zatopione w jeziorze Atitlan (fot. INAH) |
Przygotowania do prac w jeziorze Atitlan (fot. INAH) |
Jednocześnie przy realizacji projektu współpracowano z członkami wspólnoty z Santiago Atitlán, na czele której stoi Nicolás Zapalú Toj. W wyniku rozmów uzyskano ich zgodę na przeprowadzenie badań. Przedstawiciele wspólnoty będą też mogli odprawić ceremonię z prośbami skierowanymi do duchów przodków zamieszkujących jezioro i pogrążone w jego wodach miasto. Badacze zobowiązali się do podania informacji niezbędnych dla poprawy stanu zatopionego miasta, respektując ustalenia ze wspólnotą, aby nie odzyskiwać żadnych pozostałości archeologicznych ze względu na sakralny charakter jeziora.
Rozmowy badaczy z przedstawicielami wspólnoty z Santiago Atitlan (fot. INAH) |
Biorąc pod uwagę, że jezioro Atitlán powstało w kraterze wulkanu, który wznosi się na wysokość ponad 1500 m n.p.m., uczeni zakładają, że do zatopienia wyspy mogły przyczynić się czynniki naturalne, związane z aktywnością wulkaniczną. Wyspa mogła zapaść się w swej dolnej części, doprowadzając jednocześnie do podniesienia się poziomu wody i zmuszając mieszkańców do ucieczki. Obecnie to podwodne stanowisko archeologiczne jest strzeżone przez mieszkańców Santiago Atitlán i innych miejscowości położonych wokół jeziora. Poza tym, nurkowanie w jeziorze bez pozwolenia jest zabronione przez władze Gwatemali.
Badania zatopionego miasta Majów (fot. INAH) |
Informacja o tym zatopionym mieście Majów ukazała się na naszym blogu już w 2014 roku: "Opowieść o Samabaj - zatopionym mieście Majów"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz