środa, 27 kwietnia 2022

Różnorodność zwierząt w rytualnych depozytach w Pałacu w Palenque

Oryginalny artykuł: Reconocen variedad animal en los depósitos rituales de El Palacio de Palenque

Specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) zdołali odzyskać setki szczątków zwierząt, kilkanaście nasion, półtora kilograma węgla drzewnego, bardzo małe paciorki wykonane z muszelek i innych materiałów, a nawet milimetrowe fragmenty zielonego kamienia, które stanowiły część rytualnych depozytów złożonych w Pałacu w Palenque. Jak podkreśla Carlos Miguel Varela Scherrer, prowadzący prace w ramach Projektu Archeologicznego Palenque, jest to znacząca ilość pozostałości archeozoologicznych, które mogły pozostać niezauważone, a są bardzo ważne, gdyż pozwalają zidentyfikować poszczególne gatunki. 

Jeden z depozytów rytualnych odkryty w Pałacu w Palenque (fot. Projekt Archeologiczny Palenque)

Już wcześniej, w ramach prowadzonego od 2018 roku projektu, którym kierowali archeolog Arnoldo González Cruz i restauratorka zabytków Haydeé Orea Magaña i który związany był z pracami konserwatorskimi budowli w Palenque i elementami dekoracyjnymi Pałacu ustalono, że wspomniane depozyty zostały złożone w tym samym czasie. Po uroczystym bankiecie w Pałacu zarówno resztki żywności, jak i zużyte przedmioty umieszczono w zagłębieniach, gdzie je spalono i przykryto. Tego typu depozyty mogły być związane z rozpoczęciem kolejnej fazy konstrukcyjnej lub wydarzeniem o charakterze religijnym. Pałac w Palenque jest najbardziej złożoną i rozległą budowlą w tym mieście. Służyl Majom jako miejsce, w którym prowadzono czynności administracyjne, odprawiano rytuały i przyjmowano gości z innych ośrodków.

Prace przy przepłukiwaniu i przesiewaniu szczątków zachowanych w depozytach
(fot. Projekt Archeologiczny Palenque)

Z depozytu wydobytego w Domu B, w południowo-zachodniej części Pałacu, zdołano rozpoznać 17 gatunków zwierząt, z czego 58% to ryby, 19% – mięczaki, 11% – skorupiaki, 5% – ptaki, 4% – gady i 3% – ssaki. Są wśród nich: małż wodny, ślimak lądowy, ślimak jabłkowy, krab słodkowodny, mojarra, tenguayaca, okoń biały, przepiórka, żółw biały, pancernik, pies domowy i jeleń. W depozycie z Domu E, 70% stanowiły skorupiaki, 12% – ryby i 10% – mięczaki, a najniższy odsetek odpowiada gadom, ssakom i ptakom. Zidentyfikowane gatunki to: krab słodkowodny, biały okoń, mojarra, tenguayaca, pochitoque, biały żółw, krokodyl, przepiórka, indyk, tuza i temazate.

Szczątki zwierząt zachowane w depozytach w Pałacu w Palenque
(fot. Projekt Archeologiczny Palenque)

Badania depozytów pokazały, że mieszkańcy Palenque eksploatowali głównie zasoby z pobliskich zbiorników słodkowodnych, takich jak strumienie, moczary, laguny i rzeki. Znalezione w depozytach szczątki ryb mogą przyczynić się do dokładniejszego zbadania tej grupy zwierząt, która należy do jednej z najmniej przestudiowanych w archeozoologii Majów. Carlos Miguel Varela Scherrer podkreśla, że zastosowanie podobnych metod w innych ośrodkach na Nizinach Majów pozwoli na badania porównawcze, które pogłębią dotychczasową wiedzę na temat wykorzystywania zwierząt przez dawnych Majów. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz