Oryginalny artykuł: Teorizan que existió un tzompantli en la Cueva de Comalapa, en Chiapas
Dziesięć lat temu władze meksykańskiego stanu Chiapas zostały powiadomione o znalezieniu ludzkich szczątków w jaskini Cueva de Comalapa w okolicy Carrizal (gmina Frontera Comalapa). Sądząc, że może to być miejsce zbrodni, badacze zebrali kości i rozpoczęli ich analizę w laboratorium w Tuxtla Gutiérrez. Ostatecznie, we współpracy ze specjalistami z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) ustalono, że szczątki pochodzą z czasów prekolumbijskich.
Wejście do jaskini Cueva de Comalapa (fot. Prokuratura Generalna stanu Chiapas) |
Czaszki znalezione w jaskini Cueva de Comalapa (fot. Prokuratura Generalna stanu Chiapas) |
Javier Montes de Paz wyjaśnia, że chociaż czaszki z jaskini Cueva de Comalapa nie mają otworów, które pozwalały na ich nakładanie na pale – jak w przypadku tzompantli w Tenochtitlan – to jednak nie zawsze były one konieczne. Wiele takich ołtarzy było konstrukcjami z drewna, które z czasem ulegały zniszczeniu i mogły rozpaść się, przygniatając złożone na nich czaszki. Czaszki znalezione w jaskini Cueva de Comalapa wykazują modyfikacje i pochodzą z wczesnego okresu postklasycznego (lata 900-1200).
Czaszki i fragmenty drewnianych pali w jaskini Cueva de Comalapa (fot. Prokuratura Generalna stanu Chiapas) |
Zidentyfikowano szczątki kostne trzech niemowląt, ale w większości kości należą do osób dorosłych, w tym raczej do kobiet niż do mężczyzn. Poza tym, wszystkie czaszki pozbawione są uzębienia. Nie zdołano jeszcze ustalić, czy usunięto je za życia, czy po śmierci. Eksperci znają podobne przypadki z innych miejsc w stanie Chiapas. W jaskini Cueva de las Banquetas (gmina La Trinitaria), badanej przez INAH w latach 80. XX wieku znaleziono 124 czaszki również bez uzębienia. Z kolei w jaskini Cueva Tapesco del Diablo (gmina Ocozocoautla), odkrytej w 1993 roku przez archeologów meksykańskich i francuskich, natrafiono na pięć czaszek umieszczonych na drewnianym rusztowaniu. Antropolog Javier Montes de Paz zapewnił, że prace w jaskini Cueva de Comalapa będą kontynuowane.
Dziękuję, bardzo ciekawy blog
OdpowiedzUsuń