niedziela, 29 maja 2022

Xiol - odrestaurowane miasto Majów na Jukatanie

Oryginalny artykuł: Xiol, ciudad maya: INAH presenta hallazgo y restauración de la zona prehispánica

Ruiny majańskiego miasta Xiol („Duch człowieka”), które swą nazwę wzięło od pobliskiej hacjendy, położone są 2 km od gminy Kanasín i 10 km od Meridy, stolicy meksykańskiego stanu Jukatan. Na pozostałości dawnego miasta natrafili w 2018 roku pracownicy firmy 24K, która na tym terenie rozpoczęła wówczas budowę parku przemysłowego. O swym znalezisku natychmiast powiadomili Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH), który rozpoczął pierwsze wykopaliska już w 2019 roku. Obecnie, po wielu miesiącach intensywnych prac restauratorskich można podziwiać wspaniałe budowle wzniesione w tak zwanym stylu Puuc, typowym dla wielu miast Majów na Jukatanie.

Jedna z budowli na terenie Xiol (źródło fot.: Diario de Yucatan) 
Pozostałości jednej z budowli w Xiol (fot. Lorenzo Hernandez, Reuters)

Jak podają archeolodzy Carlos Peraza Lope i Wílberth Cruz Alvarado, do tej pory odrestaurowano 12 budowli, 76 platform i ogromny plac. Na szczególną uwagę zasługuje pałac z wejściem podtrzymywanym przez kolumny. Zachowały się również inne budowle o charakterze pałacowym, mniejsze budynki mieszkalne i warsztaty rzemieślnicze, wzniesione w latach 600-900. Miasto było zamieszkiwane przez około 4000 osób.

Pałac na terenie Xiol (fot. Lorenzo Hernandez, Reuters)

Podczas prac wykopaliskowych natrafiono także na 15 pochówków, w których złożono głównie osoby dorosłe, a jedynie w kilku przypadkach dzieci. Prawdopodobnie byli to członkowie rodzin należących do miejscowej elity. Przy zmarłych znaleziono naczynia ceramiczne, naszyjniki, zawieszki i przedmioty używane przez nich za życia. Poza tym, zachowały się najróżniejsze narzędzia, żarna, noże, groty strzał i siekierki.

Jedno z naczyń ceramicznych znalezionych w Xiol (fot. Lorenzo Hernandez, Reuters)

Przedstawiciel INAH, José Arturo Chab Cárdenas podkreślił odpowiedzialność firmy 24K i jej współpracę w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Firma nie tylko ułatwiła prace badawcze i sfinansowała wykopaliska, ale również przekazała tereny, na których zachowały się pozostałości dawnego miasta Majów. Prace archeologów w Xiol będą kontynuowane, a pod koniec bieżącego roku miejsce to zostanie udostępnione zwiedzającym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz