Oryginalny artykuł: Descifran jeroglíficos en vasija prehispánica hallada en obras del Tren Maya
W październiku 2021 roku, podczas prac przy budowie kolejnego odcinka trasy pociągu przez ziemie Majów, meksykańscy archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) odkryli naczynie ceramiczne Majów z tekstem glificznym. Obecnie, po zakończeniu badań archeologicznych i epigraficznych oraz prac restauratorskich, uczeni przedstawili treść zachowanej inskrypcji. Jak podają Iliana Ancona Aragón i Sylviane Boucher Le Landais (z Centrum INAH – Jukatan), naczynie zostało znalezione w pobliżu miejscowości Maxcanú w pochodzącej z czasów prekolumbijskich budowli mieszkalnej oznaczonej numerem T3_18518. Już wcześniej na podobną wazę Majów natrafiono podczas budowy odcinka trasy pociągu, biegnącego z Calkiní (stan Campeche) do Izamal (stan Jukatan) (post: „Na Jukatanie odkryto wazę Majów z tekstem glificznym”).
Nowo odkryte naczynie Majów z inskrypcją glificzną (fot. INAH) |
Talerz znaleziony razem z wazą (fot. INAH) |
Waza została wykonana w tak zwanym stylu Chocholá, typowym dla ośrodków Majów położonych w północnej i zachodniej części obecnego stanu Jukatan. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast imię właściciela naczynia – Cholom, gdyż pojawia się ono również w innych tekstach związanych z majańskim ośrodkiem Oxkintok. Jedno z takich naczyń znajduje się w Museo Regional de Antropología de Yucatán (Palacio Cantón, Merida). Ten sam Cholom jest też wspominany na dwóch innych naczyniach w stylu Chocholá, opisanych w 1990 roku przez Nikolaia Grube i oznaczonych w archiwum Justina Kerra numerami K3199 i K4378. Poza tym, w latach 1996-98 hiszpańscy archeolodzy znaleźli na terenie Oxkintok fragmenty ceramiki z inskrypcjami glificznymi i na jednym z nich zachowało się imię sajala Cholom.
Inskrypcja wyryta na naczyniu K3199. Imię Cholom i tytuł sajal podane są w dwóch ostatnich blokach glificznych (fot. Justin Kerr) |
Inskrypcja wyryta na naczyniu K4378 (fot. Justin Kerr) (Zaznaczenie bloków glificznych z imieniem Cholom i tytułem sajal zostało dodane przez autorkę bloga) |
W sumie podczas budowy trasy pociągu przez ziemie Majów odnaleziono 40 kompletnych artefaktów i ponad 80 tysięcy fragmentów ceramiki. Obecnie są one analizowane przez zespół badaczy, w skład którego wchodzą: Sara Dzul Góngora, Mildred Martínez Garrido, Shirley Beltrán Chay, Mónico Camargo Tamayo, Alma Martínez Dávila i Fernando Alemán Toscano.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz