sobota, 21 maja 2022

Badania geofizyczne Wielkiego Placu w Chichén Itzá

Oryginalny artykuł: Con técnicas geofísicas, exploran el subsuelo de la Gran Plaza de Chichén Itzá, en Yucatán

Wielki Plac w Chichén Itzá (stan Jukatan, Meksyk) to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na terenie tego stanowiska archeologicznego. W czasach prekolumbijskich odgrywał ważną rolę w religijnym i politycznym życiu dawnych Majów. To stąd można podziwiać, między innymi, wspaniałe budowle miasta, jak Piramida Kukulkana (zwana też „Zamkiem”), Boisko do gry w piłkę i Świątynia Wojowników. Ze względu  na historyczne i kulturowe znaczenie Wielkiego Placu, grupa specjalistów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) oraz Narodowej Szkoły Antropologii i Historii (ENAH), we współpracy z Instytutem Geofizyki Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (UNAM) postanowiła przeprowadzić dokładne badania geofizyczne z wykorzystaniem georadaru. Jak podają koordynatorzy projektu, Denisse Argote Espino i Pedro López García, prace te pozwolą wykryć, co znajduje się pod powierzchnią placu na różnych głębokościach i dzięki zebranym informacjom będzie można zaplanować przyszłe wykopaliska.

Prace na terenie Wielkiego Placu w Chichen Itza (fot. Denisse Argote Espino)

Wielki Plac zajmuje powierzchnię około 9000 metrów kwadratowych. W celu ułatwienia prac w terenie podzielono go na osiem segmentów o różnych rozmiarach, z których najmniejszy ma 630 metrów kwadratowych, a największy 1925 metrów kwadratowych. W ramach projektu wykorzystano dwa urządzenia georadarowe, pozwalające na pomiary sięgające do sześciu metrów głębokości. Jako że w czasach prekolumbijskich Wielki Plac w Chichén Itzá  służył Majom przez co najmniej 500 lat, od późnego okresu klasycznego do wczesnego okresu postklasycznego (lata 650–1150), archeolodzy wierzą, że będzie można zarejestrować, na przykład, etapy budowy samego placu, kamienne mury, pochówki ludzkie, zagłębienia, dawne drenaże i drogi, a nawet cieki wodne.

Wielki Plac podzielono na segmenty w celu ułatwienia prowadzonych prac
(fot. Denisse Argote Espino)

W latach 2014-2015, dzięki współpracy specjalistów z INAH i UNAM zdołano ustalić, że we wnętrzu Piramidy Kukulkana znajduje się znacznie starsza budowla (post: „Wnętrze Piramidy Kukulkana w Chichén Itzá kryje świątynię z lat 550-800 n.e.”) oraz że sama piramida została wzniesiona nad cenote (post: „Piramida Kukulkana w Chichén Itzá została wzniesiona nad cenote”). Badacze są przekonani, że i tym razem wspólne badania przyniosą efekty i dostarczą wielu nowych informacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz