czwartek, 5 maja 2022

Specjaliści ratują mur otaczający Kuélap

Oryginalny artykuł: Amazonas: empezaron los trabajos de protección de la muralla del sitio arqueológico Kuélap

10 kwietnia podano informację o osunięciu się części oryginalnego muru otaczającego Kuélap, dawny ośrodek kultury Chachapoyas. Kilka dni później doszło do dwóch kolejnych osunięć. Do zniszczenia doprowadziły intensywne opady deszczu, które nawiedziły dystrykt Tingo (prowincja Luya, departament Amazonas, Peru), gdzie znajduje się Kuélap. Stanowisko archeologiczne zostało zamknięte dla zwiedzających. Obecnie zespół specjalistów rozpoczął terenowe prace rozpoznawcze w celu odzyskania i ochrony muru. Planowane jest wzmocnienie konstrukcji muru poprzez umieszczenie geosiatek i plandek. 

Osunięcie się części muru otaczającego Kuelap (źródło fot. Andina)

Stanowisko archeologiczne Kuélap, wpisane w 1998 roku na listę dziedzictwa kulturowego Peru, położone jest na wysokości 3000 m n.p.m., na szczycie płaskowyżu, który tworzą wzgórze Barreta (od zachodu) i wzgórze Lahuancho (od wschodu), na lewym brzegu rzeki Utcubamba. Taka lokalizacja i otaczający ten ufortyfikowany kompleks masywny mur, który osiągał nawet 19 metrów wysokości sprawiły, że było to miejsce praktycznie nie do zdobycia.

Grupa specjalistów podczas prac ratowania muru (źródło fot. Andina)

Pierwsze ślady zamieszkiwania w Kuélap sięgają około 500 r. n.e. Miasto przetrwało do 1570 roku. Większość zachowanych do dzisiaj budowli pochodzi z lat 900-1470. Ośrodek ten odkrył 31 stycznia 1843 roku Crisóstomo Nieto, sędzia z miasta Chachapoyas. Jednak bardziej dogłębne badania przeprowadził peruwiański archeolog i historyk Federico Kauffmann Doig, znawca kultury Chachapoyas.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz