piątek, 19 stycznia 2024

Odkryto urnę Majów z wizerunkiem boga kukurydzy

Oryginalny artykuł: El INAH halla urna funeraria con la imagen del dios del maíz, en el Tramo 7 del Tren Maya

Na Odcinku 7. (Chetumal - Escarcega) trasy pociągu przez ziemie Majów archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natrafili na glinianą urnę z wizerunkiem boga kukurydzy, która została zidentyfikowana jako naczynie typu Paaktzatz. Tuż obok znajdowało się inne naczynie tego samego typu i oba mogły stanowić część depozytu złożonego podczas poświęcania dawnej budowli.

Urna ozdobiona wizerunkiem boga kukurydzy (fot. INAH)

Boczne strony urny mają zdobienia w formie odwróconej litery „T”, który to symbol ik’ u Majów nawiązywał do bóstwa wiatru i tchnienia. Przednia część urny jest udekorowana małą figurką antropomorficzną przedstawiającą boga kukurydzy jako kaczan w fazie wzrostu. Na wieczku natomiast zachował się wizerunek sowy, podobnie jak w przypadku drugiego naczynia znalezionego w tym samym depozycie.

Drugie naczynie ozdobione imitacjami kolców ceiby (fot. INAH)

Majowie postrzegali sowy jako ptaki złowróżbne, zwiastujące śmierć i związane ze światem podziemnym. Ich wizerunki zdobią ceramikę typu Paaktzatz wykonaną w latach 680–770 n.e. na obszarze kulturowym znanym jako Río Bec. Boki drugiego naczynia udekorowane są wypustkami, które imitują kolce ceiby (drzewa kapokowego), uważanej przez Majów za święte drzewo, nie tylko w przeszłości, ale i obecnie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz