wtorek, 23 stycznia 2024

Pozostałości cytadeli Inków w Cajamarca

Oryginalny artykuł: Fabuloso hallazgo: descubren vestigios de ciudadela inca en entorno del Cuarto del Rescate

W Cajamarca (Peru) archeolodzy natrafili na kamienne mury, które mogą być pozostałościami cytadeli Inków. Prace rozpoczęto w listopadzie 2023 roku pod kierunkiem Solsiré Cusicanqui Marsano z Uniwersytetu Harvarda, który uczestniczy w badaniach. Pierwsze fragmenty dawnych murów odnaleziono w budynku przylegającym do tak zwanego Cuarto del Rescate, pomieszczenia o długości 11,80 m, wysokości 3,10 m i szerokości 7,30 m. Pojmany przez hiszpańskich konkwistadorów Inka Atahualpa, w zamian za odzyskanie wolności, obiecał zapełnić je złotem aż do miejsca, które mogła osiągnąć jego wyciągnięta ręka. Choć dotrzymał słowa to i tak został stracony 26 lipca 1533 roku. 

Prace wykopaliskowe w pobliżu Cuarto del Rescate, Cajamarca (fot. Andina)

Wykopaliska zaplanowane są na okres od pięciu do ośmiu miesięcy. Archeolodzy zrobili sześć wykopów i poza pozostałościami budowli i ceramiki Inków, natrafiono też na materiał z okresu kolonialnego i z czasów republiki. Został on przekazany do laboratorium w celu przeprowadzenia odpowiednich analiz. 

Jeden z artefaktów znalezionych podczas wykopalisk (fot. Andina)

Wiadomo, że Cuarto de Rescate nie było odosobnionym pomieszczeniem i należało do kompleksu budowli, z których kamień został wykorzystany później do budowy Kościoła pod wezwaniem Św. Franciszka i innych konstrukcji w Cajamarca. 

Teren prac wykopaliskowych (fot. Andina)

Projekt badawczy jest otwarty, gdyż jednym z jego założeń było to, aby zarówno mieszkańcy Cajamarca, jak i turyści krajowi i zagraniczni mogli docenić wykopaliska, a w przyszłości cieszyć się znalezionymi obiektami po ich konserwacji i restauracji. Do grudnia ubiegłego roku miejsce prac odwiedziło około 1000 uczniów z okolicznych szkół, a także z prowincji Cutervo. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz