poniedziałek, 15 stycznia 2024

Zaginione miasta w Amazonii

Oryginalny artykuł: Hallaron una ciudad perdida en el Amazonas donde vivieron 10 mil personas

Archeolodzy z różnych instytucji we Francji, Ekwadorze, Niemczech i Portoryko odkryli grupę zaginionych miast w amazońskim lesie deszczowym w Ekwadorze. Już dwadzieścia lat temu Stéphen Rostain (z CNRS, Francja) po raz pierwszy natrafił w Ekwadorze na szereg ziemnych kopców i zasypanych dróg, ale dopiero teraz można było dowiedzieć się więcej na ten temat. Wyniki nowych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science. Mapowanie przeprowadzone z wykorzystaniem technologii LIDAR ujawniło, że miejsca te stanowiły część gęstej sieci osad i dróg, która istniała przez około 1000 lat. 

Obraz uzyskany dzięki technologii LIDAR ukazuje prostokątne platformy
i drogi w Kunguints w Ekwadorze (autorzy: Antoine Dorison, Stephen Rostain)

Ośrodki te były zamieszkane przez lud Upano od około 500 r. p.n.e. do lat 300-600. Budowle mieszkalne i ceremonialne wzniesione na ponad 6000 ziemnych kopców otoczone były polami uprawnymi i kanałami. Największe drogi miały 10 metrów szerokości i od 10 do 20 kilometrów długości. Jak podaje uczestniczący w pracach Antoine Dorison, chociaż trudno jest oszacować populację, miejsce to zamieszkiwało co najmniej 10 000 osób, a w szczytowym okresie nawet 15 000–30 000. Michael Heckenberger (z University of Florida, USA), który nie był zaangażowany w badania podkreśla, że pokazuje to bardzo duże zagęszczenie ludności i niezwykle skomplikowane społeczeństwo. Jego zdaniem jest to wyjątkowe miejsce dla tego regionu szczególnie ze względu na wczesny okres zamieszkiwania. 

Obraz uzyskany dzięki technologii LIDAR przedstawia budowle
i drogi w Copueno w Ekwadorze (autorzy: Antoine Dorison, Stephen Rostain) 

Z kolei José Iriarte (z University of Exeter, Anglia), który również nie był zaangażowany w badania zwraca uwagę, że do budowy dróg i tysięcy ziemnych kopców potrzebny był skomplikowany system zorganizowanej siły roboczej. Chociaż mieszkańcy Amazonii zwykle nie mieli kamienia do budowy i używali gliny, to i tak jest to ogrom pracy. Dodaje też, że ostatnie odkrycia dowodzą, że przeszłość Amazonii jest o wiele bardziej złożona niż niegdyś sądzono. Stéphen Rostain podkreśla, że obecnie dowiadujemy się więcej na temat społeczności lasów deszczowych, które poprzedziły kontakt Europy z innymi częściami Amazonii. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz