czwartek, 11 stycznia 2024

Nowe znaleziska w jaskini La Morita II (stan Nuevo León, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Milenarios restos humanos y materiales de uso doméstico-ritual son hallados en la cueva La Morita II, en Nuevo León

Podczas II i III fazy sezonu 2023-2024 w prehistorycznej jaskini La Morita II (stan Nuevo León, Meksyk) archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natknęli się na szczątki ludzkie pochodzące sprzed 2500–3000 lat. Znajdowały się one wśród fragmentów wikliny, tkanin i włókien, stanowiących prawdopodobnie część dawnych zawiniątek osłaniających ciała. Prace prowadzono w ramach projektu „Prehistoria i archeologia historyczna północno-wschodniego Meksyku”.

Prace w jaskini La Morita II (fot. Moises Valadez, INAH)

Zgodnie z informacją, którą przekazał Moisés Valadez Moreno, ze szczątków ludzkich zdołano zidentyfikować paliczki palców dłoni, śródstopie, kość łokciową i ramienną, kilka żeber i pojedyncze zęby, które odpowiadałyby niemowlęciu i dwóm nastolatkom. Kości odkryto w południowej komnacie jaskini, na głębokości 1,65 m. Jest prawdopodobne, że zostały rozczłonkowane i złożone specjalnie w tym sektorze jaskini w ramach praktyk pogrzebowych.

Prace badawcze wewnątrz jaskini (fot. Moises Valadez, INAH)

Moisés Valadez Moreno zaznacza, że zwyczaje pogrzebowe rdzennych społeczności północno-wschodniego Meksyku wskazują na wyraźny zamiar ukrywania miejsc pochówku. Zgodnie z informacjami zachowanymi w dawnych kronikach, gdy matka zmarła podczas porodu lub kilka minut później, niemowlę składano w ofierze i grzebano przy zmarłej matce. Z kolei urodzenie bliźniąt było postrzegane jako zły znak, wybierano więc jednego noworodka, a drugiego oddzielano aby pochować go żywcem. Podobnie zdarzało się w przypadku niemowląt z deformacjami lub wadami wrodzonymi.

Prace archeologiczne w La Morita II (fot. Moises Valadez, INAH)

W północno-wschodnim regionie Meksyku takie proste mauzolea zachowały się jaskiniach, małych grotach lub odległych miejscach, gdzie widać wysiłki mające na celu ukrycie miejsca pochówku. Poza szczątkami ludzkimi, które zostały wysłane do laboratorium w celu przeprowadzenia analiz, zespół badaczy odzyskał około 1500 artefaktów o przeznaczeniu rytualnym i do użytku domowego. Są wśród nich groty włóczni, szpikulce i gładzone kamienie, pochodzące sprzed 2500-4500 lat, a także materiały nietrwałe, spośród których wyróżniają się pozostałości powrozów i wyrobów plecionkarskich sprzed około 3000 lat. 

Pozostałości dawnych włókien i sznurów znalezione w jaskini (fot. Moises Valadez, INAH)

Materiały te dołączają do prawie 30 000 pozostałości odnalezionych w jaskini La Morita II od 2003 roku, kiedy rozpoczęto projekt. Moisés Valadez Moreno podaje, że od 2003 do 2018 roku usunięto osady z powierzchni około 50 metrów kwadratowych głównej komnaty jaskini, a od 2019 roku do chwili obecnej 24 metry kwadratowe komnaty południowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz