poniedziałek, 29 lipca 2024

Na peryferiach Kohunlich natrafiono na pozostałości dawnych budowli Majów

Oryginalny artykuł: Modifican el camino a la estación Kohunlich del Tren Maya, para preservar cinco estructuras prehispánicas 

Na drodze dojazdowej do stacji Nicolás Bravo/Kohunlich, na odcinku 7. trasy pociągu przez ziemie Majów, sześć kilometrów od stanowiska archeologicznego Kohunlich, na południu stanu Quintana Roo, specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natrafili na pozostałości siedmiu budowli Majów, co sprawiło, że trzeba nieco zmodyfikować drogę prowadzącą do Kohunlich. Jak poinformował Manuel Pérez Rivas, odpowiedzialny za projekt ratownictwa archeologicznego na trasie pociągu, obecnie odnawiają pięć z nich, a dwie pozostałe zostały zapieczętowane i będą badane później. 

Jedna z nowo odkrytych budowli (fot. Salvamento arqueologico Tren Maya)

czwartek, 25 lipca 2024

Odkrycia w Licapa II pozwalają lepiej zrozumieć życie codzienne kultury Moche

Oryginalny artykuł: ¿Cómo fue la vida cotidiana en la época Moche? Los hallazgos en Licapa II dan nuevas luces 

Stanowisko archeologiczne Licapa II, położone w dolinie Chicama (region La Libertad, Peru) może być ogniwem pozwalającym lepiej zrozumieć kulturę Moche i życie codzienne tego dawnego społeczeństwa. Przybliżają nas do tego najnowsze świadectwa odkryte w ramach Programu Archeologicznego Chicama, którym kieruje Henry Tantaleán. Prace rozpoczęły się 1 lipca i już natrafiono na wiele wysokiej jakości materiału archeologicznego. Znaleziona ceramika wyróżnia się delikatnością, znaną do tej pory tylko z kontekstów pogrzebowych. Artefakty są bardzo wypracowane z wizerunkami kapłanek lub władców z nakryciami głowy i ozdobami uszu. Odkryto też kryształy kwarcu i wyroby z miedzi. Jak podkreśla Henry Tantaleán, wszystko to stanowiło przedmioty codziennego użytku należące do elity Moche.

Prace wykopaliskowe w Licapa II (fot. Program Archeologiczny Chicama)

niedziela, 21 lipca 2024

Rezultaty badań mumii z Cerro Colorado

Oryginalny artykuł: Momias de Barranca: restos de maestra artesana develan a un importante personaje 

Zespół peruwiańskich i polskich archeologów przedstawił wyniki badań mumii znalezionych w 2023 roku na stanowisku Cerro Colorado (post: „Zawiniątka grobowe odkryte w Cerro Colorado”), położonym w prowincji Barranca, na północ od Limy. Okazało się, że jedna z odkopanych mumii należała do ważnej osoby zajmującej się wyrobem tkanin. W zawiniątku tej mumii zachowały się nie tylko kłębki wełny, ale także dwie igły tkackie, drewniana i metalowa, gliniana miska oraz miniaturowe naczynia. 

Mumie znalezione w 2023 roku w Cerro Colorado (fot. Andina)

środa, 17 lipca 2024

Znaleziska w peruwiańskiej Amazonii

Oryginalny artykuł: Amazonas: hallan piezas arqueológicas que tendrían entre 4,000 y 1,600 años de antigüedad

W czasach prekolumbijskich dolina rzeki Santiago (prowincja Condorcanqui, region Amazonas, Peru) była ważnym miejscem interakcji międzykulturowych, o czym świadczą naczynia ceramiczne znalezione w 2023 roku przez przedstawicieli grupy etnicznej Wampis (z gminy Villa Gonzalo) w wąwozie Apinkras. Ceramika obejmuje 23 naczynia, w tym 17 butli, kawałki naczyń z wzorami wyrytymi na powierzchni i fragmenty dzbanków.

Ceramika znaleziona w wąwozie Apinkras (źródło fot. Andina)

sobota, 13 lipca 2024

Nowe odkrycia w Chan Chan (Peru)

Oryginalny artykuł: Hallazgo en Trujillo: descubren restos óseos de 11 individuos con ornamentos en Chan Chan

Od 1 kwietnia prowadzone są wykopaliska na terenie Chan Chan (prowincja Trujillo, region La Libertad, Peru). U podnóża muru obwodowego północnego sektora kompleksu Uthz An, dawnego Wielkiego Pałacu Chimu, archeolodzy natrafili na szczątki kostne 11 osób, przy których znaleziono trzy pary ozdób uszu, dwa naszyjniki i muszle spondylus. Poinformowała o tym kierująca projektem Sinthya Cueva, która podkreśla, że tego rodzaju artefakty są zazwyczaj kojarzone z przedstawicielami elity. Jednak szkielety są rozczłonkowane i dlatego będą konieczne dalsze badania.

Prace wykopaliskowe na terenie kompleksu Uthz An (fot. Andina)

wtorek, 9 lipca 2024

Sztuka naskalna w Parku Narodowym Canaima (Wenezuela)

Oryginalny artykuł: 4,000-year-old rock art in Venezuela may be from a 'previously unknown' culture

Na terenie Parku Narodowego Canaima, w południowo-wschodniej części Wenezueli, archeolodzy odkryli 20 nieznanych do tej pory miejsc z zachowaną sztuką naskalną, liczącą tysiące lat. Jak podaje kierujący pracami José Miguel Pérez-Gómez (z Universidad Simón Bolívar w Caracas), chociaż podobną sztukę naskalną znaleziono w innych częściach Ameryki Południowej, to ta, na którą natrafiono w Wenezueli zdaje się reprezentować nieznaną wcześniej kulturę. 

Park Narodowy Canaima (fot. Jose Miguel Perez-Gomez)

piątek, 5 lipca 2024

„Yotzin” – szkielet sprzed co najmniej 10 000 lat znaleziony w Dolinie Meksyku

Oryginalny artykuł: Estudios de antropología física identifican a “Yotzin”, que podría ser el único hombre precerámico descubierto en Santa Lucía 

Od 1984 roku, kiedy odkryto czaszkę „Człowieka z Chimalhuacán”, w Dolinie Meksyku nie natrafiono na inne szczątki ludzkie, pochodzące od najstarszych populacji zamieszkujących te ziemie przed wynalezieniem ceramiki. Badania prowadzone na terenie Santa Lucía podczas budowy międzynarodowego lotniska Felipe Ángeles pozwoliły po raz kolejny umieścić ten region na mapie badań ewolucji człowieka wraz z odkryciem „Yotzin” („Jedyny” w języku nahuatl), szkieletu zachowanego w 80 % z częściowo połamaną czaszką, której cechy morfologiczne i antropometryczne przypuszczalnie odpowiadają osobnikowi z końca plejstocenu i początku holocenu, sprzed co najmniej 10 000 lat. Prace prowadził zespół z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), którym kierował Rubén Manzanilla López.

Szczątki "Yotzin" (fot. Mauricio Marat, INAH)

poniedziałek, 1 lipca 2024

W dystrykcie Zaña (Lambayeque, Peru) odkryto świątynię sprzed około 4000 lat

Oryginalny artykuł: Descubren en Zaña templo ceremonial prehispánico coetáneo con huaca Ventarrón 

W dystrykcie Zaña (region Lambayeque, Peru) odkryto pozostałości dwóch monumentalnych budowli. Wykopaliska rozpoczęły się na początku czerwca tego roku w ramach projektu archeologicznego „Krajobrazy kulturowe Úcupe – Dolina Zaña”, którym kieruje Luis Armando Muro Ynoñán. Celem projektu jest zbadanie prekolumbijskiej historii Zaña, w szczególności pojawienia się oraz rozwoju kultury i religii Moche w tej części północnego Peru. Prace wykopaliskowe skoncentrowały się na kompleksie archeologicznym Los Paredones de la Otra Banda – Las Ánimas, położonym w dystrykcie Zaña, 48 km na południowy wschód od miasta Chiclayo, stolicy departamentu Lambayeque. Archeolodzy wybrali dwa obszary w pobliżu wzgórza Las Ánimas. W jednym z nich natrafiono na pozostałości świątyni z okresu formatywnego, która prawdopodobnie pochodzi sprzed 4000 lat. Oszacowanie jej wieku opiera się na typie architektury, która wskazuje na czasy poprzedzające kulturę Chavín. Świątynia rozciąga się wzdłuż całego wschodniego zbocza wzgórza Las Ánimas. Jest to kilka pomieszczeń ograniczonych schodami, tworzącymi coś w rodzaju małych scen. Są też centralne schody, a po ich obu stronach zachowały się wizerunki dwóch istot mitologicznych, wyrzeźbione na płytach z cegły adobe

Pozostałości świątyni sprzed 4000 lat (źródło fot. Andina)