niedziela, 28 marca 2021

Most Q’eswachaka wymaga pilnej renowacji

Oryginalny artykuł: Cusco: reconstruccion del puente inca de Q'eswachaka empezara el 15 de abril 

Pochodzący z czasów Inków most Q´eswachaka ma 28 metrów długości i nieco ponad metr szerokości. Wiszący most, przerzucony nad rzeką Apurimac (Peru), na wysokości 3700 metrów, służy pokoleniom od 500 lat. Każdego roku most odnawiany był przez okoliczne wspólnoty. Jednak po raz ostatni dokonano tego na początku 2019 roku, gdyż w ubiegłym roku prace zostały wstrzymane z powodu pandemii. Brak konserwacji, ulewne deszcze, słońce i wiatr przyczyniły się do zawalenia konstrukcji. 

Most Q´eswachaka (fot. Shutterstock.com)

środa, 24 marca 2021

Odkrycie malowidła kultury Cupisnique

Oryginalny artykuł: Valioso hallazgo arqueologico: descubren pintura mural de mas de 3200 anos en La Libertad

Do doliny w prowincji Virú (region La Libertad, Peru) grupa osób sprowadziła ciężki sprzęt z zamiarem zrównania z ziemią wznoszącego się tam pagórka i poszerzenia w ten sposób swych pól uprawnych. Jednak, jak się okazało, pagórek krył w swym wnętrzu prekolumbijską budowlę i pochodzące sprzed okolo 3200 lat malowidło kultury Cupisnique. Nieprzemyślane działania ludzi doprowadziły do ich poważnego zniszczenia.

Teren, na którym dokonano zniszczenia prekolumbijskiej budowli (fot. Feren Castillo)

sobota, 20 marca 2021

Znacząca rola kobiet w Caral

Oryginalny artykuł: Caral, cual fue el rol de la mujer en la formacion de la primera civilizacion de America?

Od 1994 roku archeolog Ruth Shady Solis prowadzi wykopaliska na terenie Caral (w dolinie rzeki Supe, Peru), pochodzącego sprzed 5000 lat ośrodka pierwszej cywilizacji w Ameryce. Jak podaje badaczka, podczas 26 lat prac natrafiono na wiele dowodów, w tym pochówki i figurki antropomorficzne wykonane z niewypalonej gliny,  które świadczą o aktywnym uczestnictwie kobiet w różnych sferach życia rodzinnego, gospodarczego, społeczno-politycznego i religijnego. 

Figurki wykonane przez przedstawicieli cywilizacji Caral (źródło fot.: El Comercio)

wtorek, 16 marca 2021

Praktyki grzebalne w północno-zachodniej Argentynie

Oryginalny artykuł: Investigadoras estudian las practicas funerarias prehispanicas en el noroeste argentino

Od ponad 15 lat grupa argentyńskich badaczy, którą kieruje María Cristina Scattolin, prowadzi wykopaliska w Valle del Cajón, w prowincji Catamarca, w północno-zachodniej Argentynie. Celem prac i analiz jest poznanie praktyk grzebalnych i zrozumienie stylu życia dawnych wspólnot zamieszkujących ten region w czasach prekolumbijskich. Jak podaje Leticia Cortés z Instituto de las Culturas (IDECU-CONICET-UBA), do tej pory zarejestrowano 12 grobów, z których większość została znaleziona przypadkowo przez okolicznych mieszkańców, niezwłocznie powiadamiających archeologów o swych odkryciach. Zazwyczaj dzieje się to latem, po zakończeniu pory deszczowej, gdy kości pojawiają się na powierzchni. 

Jeden z pochówków odkrytych w Valle del Cajon (fot. Agencia CTyS)

piątek, 12 marca 2021

Stany Zjednoczone przekazały Meksykowi 280 prekolumbijskich artefaktów

Oryginalny artykuł: 280 piezas arqueologicas regresan a Mexico en el marco de colaboracion Mexico-Estados Unidos

9 marca w Konsulacie Meksyku w Nogales (Arizona, USA) przekazano Meksykowi 280 artefaktów z czasów prekolumbijskich, z czego 270 zostało skonfiskowanych w 2012 roku na granicy Meksyku i USA. W większości są to przedmioty z obrobionego kamienia, głównie ostrza, narzędzia i siekierki. Na uwagę zasługują też miedziane dzwoneczki, na które dość rzadko można natrafić podczas wykopalisk. Wszystkie przedmioty pochodzą z różnych stanowisk archeologicznych na terenie meksykańskiego stanu Sonora.

Uroczyste przekazanie prekolumbijskich artefaktów (fot. INAH)

poniedziałek, 8 marca 2021

Rozważania na temat upadku Tenochtitlan i Tlatelolco

Oryginalne artykuły: Abren reflexion academica en torno a la caida de Tenochtitlan y de Tlatelolco i Epidemia de viruela negra, un aliado silencioso e infalible en la caida de Tenochtitlan y Tlatelolco

W tym roku mija 500 lat od upadku Tenochtitlan i Tlatelolco. Z tej okazji uczeni z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) oraz Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku (UNAM) zorganizowali specjalne seminarium poświęcone przyczynom i znaczeniu tego wydarzenia. Eduardo Matos Moctezuma uważa, że do ostatecznego pokonania potężnego imperium Mexików doprowadziło kilka czynników, w tym psychologiczne, społeczne, zdrowotne, ekonomiczne, polityczne i militarne.  

Odtworzenie wyglądu Tenochtitlan
(źródło ilustracji: Twitter@Cauhtemoc_1521)

czwartek, 4 marca 2021

Odkrycie grobowca w rejonie Cantona (stan Puebla, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Arqueologos del INAH descubren primera tumba troncoconica en la region de Cantona, Puebla

Mieszkańcy Tepeyahualco (stan Puebla, Meksyk) natrafili po bocznej stronie pobliskiej drogi na dawny pochówek i niezwłocznie powiadomili o swym znalezisku archeologów z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). Na tym terenie znajdują się liczne nieregularne formacje podobne do niewielkich, spłaszczonych w górnej części pagórków z bazaltu i tezontle (kamienia wulkanicznego o czerwonej barwie), wykorzystywanych przez okoliczną ludność jako materiał budowlany. Jak się okazało, jeden z nich skrywał szczątki ludzkie z czasów prekolumbijskich.

Tereny w rejonie Tepeyahualco z widocznymi po lewej stronie małymi pagórkami,
z których jeden skrywał szczątki ludzkie z czasów prekolumbijskich
(fot. Centrum INAH - Puebla)