sobota, 5 listopada 2022

Odkrycia na terenie nekropolii w Castillo de Huarmey (Peru)

Oryginalny artykuł: New discoveries at the royal necropolis in Castillo de Huarmey

W lutym bieżącego roku, na terenie nekropolii kultury Wari, w Castillo de Huarmey (w pobliżu dzisiejszego miasta Huarmey, region Ancash, Peru), archeolodzy prowadzący wykopaliska w ramach projektu kierowanego przez Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli siedem pochodzących sprzed 1300 lat pochówków rzemieślników, którzy należeli do elity i pracowali na dworze władców Wari. Szczątki należą do czterech dorosłych osób, w tym dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, oraz trojga nastolatków. Chociaż odkrycia dokonano kilka miesięcy temu, to dopiero we wrześniu ukazała się oficjalna informacja na ten temat. 

Nekropolia w Castillo de Huarmey (fot. Miłosz Giersz)

Przy zmarłych rzemieślnikach złożono wiele przedmiotów, w tym setki narzędzi i surowców, które służyły im za życia. Są wśród nich siekierki, noże i materiały do wyplatania koszy, a także piękne wyroby z drewna, metali i skóry oraz tkaniny. 



Artefakty znalezione w grobach (fot. Miłosz Giersz)

Chociaż o Castillo de Huarmey wiedziano już od dawna, to uważano, że miejsce to zostało niemal całkowicie splądrowane przez rabusiów. Polscy archeolodzy prowadzą tam badania od 2010 roku. Nowo odkryte groby znajdują się w niewielkiej odległości od większego, zbiorowego pochówku wywodzących się z elity kobiet odkrytego w 2012 roku. Znaleziono tam szczątki 58 kobiet o wysokim statusie społecznym, a także sześciu kobiet złożonych w ofierze oraz dwóch strażników. Bogata wyprawa grobowa obejmowała ponad 1300 artefaktów wykonanych ze złota, srebra, brązu, drogocennych kamieni, drewna, kości oraz muszli. 

Mumia jednego z pochowanych rzemieślników (fot. Miłosz Giersz)

Nawiązując do nowego odkrycia, Miłosz Giersz podkreśla, że po raz pierwszy natrafiono na pochówki męskich przedstawicieli elity Wari, którzy byli również znakomitymi rzemieślnikami i artystami, co potwierdzają bogate dary grobowe, w tym ozdoby ze złota i srebra. Castillo de Huarmey było zatem nie tylko nekropolią z królewskimi grobowcami kultury Wari i miejscem kultu przodków, ale także ważnym ośrodkiem administracyjnym, w którym wyrabiano wspaniałe i luksusowe artefakty.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz