środa, 13 września 2023

Na wyspie Amantaní na jeziorze Titicaca odkryto grobowce

Oryginalny artykuł: Puno: hallan tumbas de posible origen preinca en isla Amantaní del lago Titicaca

Na cmentarzu w sektorach Ucusuyo i Choquecalla na wyspie Amantaní, położonej na jeziorze Titicaca (region Puno) grupa badaczy z Universidad Nacional del Altiplano w Puno i z Universidad Catolica w Chile odkryła dwadzieścia grobowców, które mogą pochodzić z czasów preinkaskich, ale by to potwierdzić konieczne są jeszcze znacznie dokładniejsze analizy. Rosario Vera Del Carpio wyjaśniła, że specjaliści przebywali na wyspie, aby zbadać sprawę zatonięcia łodzi „La Boleta Aurora”. Jednak podczas poszukiwań natknęli się na grobowce. 

Grobowce na wyspie Amantani (źródło fot. Andina)

Opiekun cmentarza zaprowadził ich na miejsce, gdzie natrafili na grobowce rozłożone na wzór przypominający gwiazdy, z grobowcem centralnym otoczonym dwudziestoma niszami. Z informacji przekazanych przez okolicznych mieszkańców wynika, że jeden z grobowców został już odsłonięty i znajdowała się tam mumia pochowana w pozycji pionowej. Należy podkreślić, że teren z grobowcami jest uważany przez tamtejszą ludność za miejsce święte i dlatego z wielką ostrożnością podchodzą do tego, kto może uzyskać do niego dostęp.

Jeden z grobowców na wyspie Amantani (źródło fot. Andina)

Miejsce z grobowcami powinno stać się przedmiotem renowacji i przekształcenia w muzeum. Wyspa Amantaní, położona na jeziorze Titicaca i należąca do okręgu o tej samej nazwie w regionie Puno, ma ważne położenie geograficzne, a to znalezisko archeologiczne może przyczynić się do rozwoju turystycznego tego obszaru. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz