poniedziałek, 25 września 2023

Nowe odkrycia w Limie, stolicy Peru

Oryginalne artykuły: Nuevo hallazgo arqueológico: entierro intacto en huaca Pucllana de MirafloresHallan en Lima un cementerio prehispánico de niños sacrificados

W Huaca Pucllana, kompleksie położonym na terenie Miraflores, jednej z dzielnic Limy archeolodzy odkryli grobowiec osoby z kultury Ychsma, która zamieszkiwała środkowe wybrzeże Peru w latach 1000–1450. Zmarłego złożono w prostym, okrągłym grobie, w pozycji siedzącej, zgiętej, z twarzą zwróconą na południe. Szkielet należy do osoby dorosłej, ale jej płeć i przyczyna śmierci zostaną ustalone dopiero po przeprowadzeniu analiz w laboratorium.

Huaca Pucllana (źródło fot. Andina)

Jak podaje Mirella Ganoza, przy zmarłym złożono dary, które obejmują naczynia ceramiczne, w tym prosty garnek ze śladami sadzy oraz dzban ozdobiony motywami abstrakcyjnymi i geometrycznymi w kolorach czarnym, białym i czerwonym. Tego typu styl zwany jest przez badaczy Huaura i związany jest z wczesnym okresem kultury Ychsma. W pobliżu lewej ręki pochowanej osoby znaleziono kawałek tkaniny, którym owinięto metalową płytkę ze śladami utlenienia.

Grobowiec odkryty w Huaca Pucllana (fot. Andina)

Huaca Pucllana została zbudowana przez kulturę Lima i później zajmowana przez Wari. Była miejscem uświęconym, gdy około 1000 roku została wykorzystana przez kulturę Ychsma jako cmentarz. 

Szczątki zmarłego znalezione w grobowcu (fot. Andina)

Z kolei na terenie dzielnicy Carabayllo, na peryferiach Limy, podczas prac związanych z instalacją gazociągu natrafiono na prekolumbijski cmentarz sprzed niemal tysiąca lat. Jak wyjaśnia Jesús Bamonde, znaleziono tam osiem pochówków, z których sześć należało do niemowląt i dzieci oraz dwa do osób dorosłych. 

Pochówki znalezione w dzielnicy Carabayllo (fot. EFE)

Szczątki owinięto w bawełnę, w liście pacae (rośliny strączkowej) i w tkaniny z naturalnej bawełny, w kilku przypadkach zdobionej. Przy zmarłych złożono naczynia ceramiczne i drewniane narzędzia. Pochodzą one z lat 1100-1450. Jest możliwe, że ta część cmentarza była przeznaczona dla dzieci. Archeolodzy byli zdumieni ułożeniem szczątków dzieci, z których większość pochowano w pozycji embrionalnej i jedno w pozycji kwiatu lotosu. 

Jedno ze znalezionych zawiniątek grobowych (fot EFE)

Stan zachowania szczątków jest dobry, uległy one naturalnej mumifikacji, ponieważ teren, na którym je znaleziono jest piaszczysty i suchy. Prace w laboratorium dostarczą więcej szczegółów na temat ewentualnego pokrewieństwa zmarłych oraz przyczyny śmierci, czy była ona naturalna czy nastąpiła, na przykład, przez złożenie w ofierze.

Naczynie znalezione przy zmarłym (fot. EFE)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz