czwartek, 21 września 2023

Makiety budowli znalezione w El Molino

Oryginalny artykuł: Caral: obtienen nuevos hallazgos arqueológicos

W latach 2017-2018 na terenie stanowiska El Molino (położonego w centrum miasta o tej samej nazwie, na prawym brzegu rzeki Supe, przy drodze prowadzącej do Caral, Peru), w sektorze C-1, w obrębie jednej z trzech tamtejszych konstrukcji archeolodzy natrafili na cztery makiety budowli. Jak podaje David Palomino Olivos, proces ich wydobywania, oczyszczania i konserwacji był bardzo czasochłonny i skrupulatny. Z tego powodu dopiero teraz informacja o tym odkryciu została przekazana oficjalnie. 

Stanowisko archeologiczne El Molino (źródło for. Andina)

Prace konserwatorskie odkrytych makiet budowli (źródło for. Andina)

Jeden z czterech modeli budowli przetrwał w bardzo dobrym stanie, a pozostałe trzy wykazują oznaki zniszczenia na skutek upływu czasu. Najlepiej zachowana makieta przedstawia piramidę z okrągłym placem, głównymi schodami i nakładającymi się platformami. 

Makiety budowli odkryte w El Molino (źródło for. Andina)

Jak podkreśla David Palomino Olivos, świadczy to o tym, że cywilizacja Caral posiadała zaawansowaną wiedzę w zakresie planowania urbanistycznego. Przygotowane wcześniej makiety przedstawiały projekty wykorzystywane później przy wznoszeniu budowli w stolicy cywilizacji Caral, w miastach na wybrzeżu i w dolinie rzeki Supe.

Makiety budowli w El Molino (źródło for. Andina)

Zdaniem badacza jest prawdopodobne, że projekt modelu został odtworzony w Caral, ponieważ przedstawia on okrągły plac, platformy i zespół budowli rozmieszczonych w centrum, co pokrywa się z cechami typowymi dla kilku ośrodków miejskich cywilizacji Caral. 

Makiety budowli w El Molino (źródło for. Andina)

Makiety zostały wykonane w latach 3000 – 1800 p.n.e., a zatem mogą liczyć od 3000 do 5000 lat. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz