Oryginalny artykuł: Impact on mummy skull suggests murder. Science Daily 26.02.2014.
Uderzenie tępym narzędziem w głowę było prawdopodobnie przyczyną śmierci osoby, której mumia znajduje się w kolekcji w Bawarii, podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych mumii z Ameryki Południowej. Datowanie radiowęglowe wskazuje, że szczątki kobiety w wieku 20-25 lat pochodzą z okresu 1450-1640 n.e., a jej czaszka wykazuje cechy typowo inkaskie. Pochodziła prawdopodobnie z wybrzeża Peru lub Chile i cierpiała na chorobę pasożytniczą.
Mumia z Bawarii - w typowej pozycji w kucki, choć nietypowo jej nogi są odłamane poniżej kolan. (fot. Andreas Nerlich; CC-BY) |
Przez prawie 100 lat niezidentyfikowana mumia znajdowała się w Bawarskiej Państwowej Kolekcji Archeologicznej w Niemczech. Aby poznać historię jej życia naukowcy przebadali szkielet, organy i antyczne DNA za pomocą różnorodnych technik: badania antropologicznego, tomografii, analizy izotopowej, histologii (badania tkanek), molekularnej identyfikacji antycznego DNA pasożytów oraz kryminalistycznej rekonstrukcji obrażeń.
Datowanie radiowęglowe wskazuje, że szczątki kobiety w wieku 20-25 lat pochodzą z okresu 1450-1640 n.e., a jej czaszka wykazuje cechy typowo inkaskie. Włókna z opaski na jej włosach pochodzą od południowoamerykańskiej lamy lub alpaki. Analiza zawartości azotu i węgla we włosach sugeruje dietę złożoną z kukurydzy i owoców morza, co potwierdza hipotezę o pochodzeniu z Ameryki Południowej, prawdopodobnie z wybrzeża Peru lub Chile.
Badania wykazały także znaczne zgrubienie serca, jelita i odbytnicy - objawy zazwyczaj związane z przewlekłą chorobą Chagasa, tropikalną chorobą pasożytniczą. Analiza DNA pasożytów znalezionych w tkance odbytu potwierdza chroniczną chorobę Chagasa, na którą prawdopodobnie cierpiała od wczesnego dzieciństwa.
Struktura czaszki w miejscu, gdzie nastąpił znaczny uraz czaszki i twarzy, sugeruje, że nastąpił on przed śmiercią i wskazuje na potężne uderzenie tępym narzędziem. Młoda Inkaska mogła być ofiarą rytualnego zabójstwa, co zaobserwowano także w przypadku innych południowoamerykańskich mumii.
Publikacja:
- Stephanie Panzer, Oliver Peschel, Brigitte Haas-Gebhard, Beatrice E. Bachmeier, Carsten M. Pusch, Andreas G. Nerlich. Reconstructing the Life of an Unknown (ca. 500 Years-Old South American Inca) Mummy – Multidisciplinary Study of a Peruvian Inca Mummy Suggests Severe Chagas Disease and Ritual Homicide. PLoS ONE, 2014; 9 (2): e89528 DOI: 10.1371/journal.pone.0089528
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz