Izamal połączone było drogą sacbé z oddalonym o 32 kilometry Aké. Największy rozkwit Aké przypadł na okres klasyczny, choć miasto istniało już od okresu preklasycznego (300 r. p.n.e.) i przetrwało aż do połowy XV wieku. Obok Acanceh i Izamal było jednym z niewielu miast na północy Jukatanu, które zamieszkiwano nieprzerwanie przez tak długi czas. Przypuszczalnie był to dość znaczący majański ośrodek.
Ruiny zostały odkryte w 1842 roku przez Johna Lloyda Stephensa i Fryderyka Catherwooda, a pod koniec XIX wieku dotarł tu francuski podróżnik Desiré Charnay. Wówczas widocznych było jeszcze kilkanaście różnej wielkości piramid, zwieńczonych rozpadającymi się budowlami pałacowymi. Dzisiaj pozostały już tylko pokryte ziemią i porośnięte roślinnością pagórki, kryjące resztki dawnego miasta, które zajmowało niegdyś obszar czterech kilometrów kwadratowych.
Prace archeologiczne podjęto tutaj po raz pierwszy w 1979 roku. Najważniejszym i jak dotąd jedynym odrestaurowanym budynkiem jest Pałac z Kolumnami, położony przy rozległym placu. Na podstawie piramidalnej o wysokości sześciu metrów wznosi się trzydzieści sześć kolumn, z których każdą tworzy dziesięć kamiennych bloków. Dach budowli był zapewne wykonany z materiałów nietrwałych i z biegiem lat uległ całkowitemu zniszczeniu.
Ruiny Aké w połowie XIX wieku (rysunek Fryderyka Catherwooda) |
Rysunek Desiré Charnaya przedstawiajacy jedną z miescowych piramid |
Pałac z kolumnami zajmował północną część wielkiego placu, przy którym od strony zachodniej wznosiły się Budowle 2 i 6, od południowej – Budowla 7, a od wschodniej – Budowle 9 i 13. Wokół centrum Aké rozmieszczone były budowle mieszkalne, stawiane na niewielkich platformach kamiennych. Miasto otoczone było murem obronnym. W 2003 roku archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku rozpczęli kolejne prace wykopaliskowe pod kierunkiem Beatriz Quintal.
Do zniszczenia majańskich budowli przyczynili się okoliczni mieszkańcy. Na początku XIX wieku powstała tu bowiem hacjenda, do budowy której wykorzystano kamienie pochodzące z piramid, a otaczające je tereny zamieniono w pola, na których uprawiano agawę w celu pozyskiwania sizalu.
Pałac z Kolumnami |
Kolumny Pałacu. W głębi widać pozostałosci jednej z budowli |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz